Son on yılda, Türkiye ekonomisi ortalama %5 oranında büyümüş ve bu da Türkiye enerji piyasasında enerji talebinin ve yatırımın ana itici gücü olmuştur. Temmuz 2017’de, Türkiye elektrik üretiminin % 34’ü doğalgazdan; % 31’i kömürden; %24’ü Hidroelektrikten; % 6’sı rüzgardan; %2’si Jeotermalden ve %3 ’ünü ise diğer kaynaklardan sağlanmıştır.[1] Türkiye’nin doğalgaz kullanımına olan bağımlılığı, artan petrol ve gaz ithalatıyla birlikte artmış ve Türkiye ekonomisini dalgalanmalara giderek daha fazla maruz bırakmıştır.[2]

Belirtilen bu nedenlerden dolayı Türkiye’nin kendi enerjisini üretebilmesi büyük önem taşımaktadır. Bu bağlamda rüzgar enerji tesisleri enerji sektörüne yardımcı olabilme potansiyeli sunmaktadır.

Bay Temiz Enerji Elektrik Üretim İnşaat Sanayi ve Ticaret A.Ş (Bay Temiz Enerji) Eskişehir ili, Tepebaşı ilçesi, Avlamış Köyü yakınlarında Kartal RES adında temiz enerji ve yerli kaynaklardan elektrik üretmek amacı ile rüzgar enerjisine dayalı bir üretim santrali projesinin yatırımı için çalışmalar yürütmektedir. Proje 11 adet türbin ile toplam 39 MW’lık elektriksel güçte olacak ve yılda yaklaşık 136.500.000 kWh elektrik üretimi yapacaktır. Türkiye’nin mevcut enerji üretim tahminleri ile karşılaştırıldığında projenin yılda yaklaşık 80 bin ton karbon azaltımı sağlayacaktır.

Proje için hazırlanmış teknik olmayan özet raporlarının İngilizce ve Türkçe versiyonlarına aşağıdaki linkler kanalı ile ulaşabilirsiniz:

 

[1] https://www.mondaq.com/turkey/renewables/782900/energy-2019

[2] https://www.iea.org/reports/energy-policies-of-iea-countries-turkey-2016-review

Yorum Ekle

Mail adresiniz yayınlanmayacaktır. * ile işaretli alanlar zorunludur.