Son on yılda, Türkiye ekonomisi ortalama% 5 oranında büyümüş ve bu da Türkiye enerji piyasasında enerji talebinin ve yatırımın ana itici gücü olmuştur. Temmuz 2017’de, Türkiye elektrik üretiminin % 34’ü doğalgazdan; % 31’i kömürden; %24’ü Hidroelektrikten; % 6’sı rüzgardan; %2’si Jeotermalden ve 3%’ünü ise diğer kaynaklardan sağlanmıştır. Türkiye’nin doğalgaz kullanımına olan bağımlılığı, artan petrol ve gaz ithalatıyla birlikte artmış ve Türkiye ekonomisini dalgalanmalara giderek daha fazla maruz bırakmıştır.

Belirtilen bu nedenlerden dolayı Türkiye’nin kendi enerjisini üretebilmesi büyük önem taşımaktadır. Bu bağlamda biyogaz tesisleri hem enerji hem de tarım ve hayvancılık sektörlerine yardımcı olabilme potansiyeli sunmaktadır.

Karbon danışmanlığını yürüttüğümüz Evb Biyogaz Enerji Üretim A.Ş. tarafından yapılan detaylı teknik fizibilite çalışmaları ışığında, büyükbaş hayvan gübresi ve oluşan diğer tarımsal atıkların değerlendirilmesi amacıyla Kemalpaşa ilçesine bağlı Halilbeyli Köyü’nde biyogaz santrali yatırımı yapılmasına karar verilmiştir. Proje, 6.176 MWm / 6.000 MWe biyogaz tesisinin kurulumunu ve işletmesini içermektedir. Proje, kapasiteleri 4x (1.544 MWm / 1.500 MWe) olarak ifade edilebilen 4 üniteden oluşmaktadır. Proje yıllda yaklaşık olarak 42,000MWh elektrik enerjisi üretmektedir. Türkiye’nin mevcut enerji üretim tahminleri ile karşılaştırıldığında proje, yılda yaklaşık 95 bin ton karbon azaltımı sağlamaktadır.

 

Proje için hazırlanmış teknik olmayan özet raporlarının İngilizce ve Türkçe versiyonlarına aşağıdaki linkler kanalı ile ulaşabilirsiniz:

 

Yorum Ekle

Mail adresiniz yayınlanmayacaktır. * ile işaretli alanlar zorunludur.