Piyasa Temelli Mekanızmaların Uygunluğunun Değerlendirilmesi – Geri Bildirim Toplantısı

Karbon Piyasalarına Hazırlık Ortaklığı (PMR) Projesi kapsamında, Türkiye’de sera gazı emisyonlarının azaltımına katkı sağlamaya yönelik olarak piyasa temelli mekanizmalar hakkında kapasite geliştirme faaliyetleri Haziran 2016’da gerçekleştirilen ilk yönlendirme toplantısıyla başlamıştır. Proje kapsamında: karbon vergisi, enerji verimliliği ticareti, yenilenebilir enerji ticareti, sonuç odaklı finansman ve kapsamlı kredilendirme piyasa temelli  mekanizmaların belirlenen sektörler (enerji, sanayi, atık, binalar, ulaşım) için uygunluğu değerlendirilmektedir.

Bu projenin yürütücüleri: Çevre ve Şehircilik Bakanlığı- Çevre Yönetimi Genel Müdürlüğü-İklim Değişikliği Dairesi Başkanlığı, PMR Türkiye ekibidir. Projenin gerçekleştiricileri ise Ricardo AEA, Ecofys ve Life Enerji uzmanlarıdır. Projenin çıktısı ise Türkiye’de Piyasa Temelli Emisyon Azaltım Mekanizmalarının Türkiye’ye Uygunluğunun Değerlendirilmesi üzere analitik raporun yayınlanmasıdır.

Projenin ilk geri bildirim toplantısı 5 Ekim 2016 tarihinde özel ve kamu sektörü paydaşlarının katılımıyla Holiday Inn Otel’de başarı ile tamamlanmıştır. Toplantı boyunca yönlendirme toplantısı sonucunda belirlenmiş sektörler için piyasa temelli mekanizmaları işleyişi ve Türkiye’ye uygunluğu tartışılmış ve yapılan etkileşimli oturumlarla da paydaşlardan geri bildirimler elde edilmiştir.

Proje özelinde daha fazla bilgi için PMR Türkiye’nin resmi web sitesini ziyaret edebilirsiniz.

http://pmrturkiye.org/

resim-1resim-2

Yorum Ekle

Mail adresiniz yayınlanmayacaktır. * ile işaretli alanlar zorunludur.