Baş Doğrulayıcı Kuruluşlar Hakkında Bilgilendirme

Çevresel Etki Değerlendirmesi, İzin ve Denetim Genel Müdürlüğü’nün düzenlediği Baş Doğrulayıcı ve Proses sınavları 23 Temmuz 2016 tarihinde saat 10.00’da Ankara’da yapıldı. Sınav sonuçları ise 8 Eylül tarihinde açıklandı.

Bu aşamada hala Bakanlık tarafından yetkilendirilmiş doğrulayıcı kuruluş bulunmamaktadır. Açıklanan sınav sonucuyla birlikte ve belge bedellerin ödenmesiyle, kişiler Baş Doğrulayıcı ve Doğrulayıcı Belgelerini alabilmektedir.

Özetle; henüz Bakanlıktan yetkilendirme almış doğrulayıcı kuruluş olmadığı için doğrulama süreci başlayabilmiş değildir.

Süreçle ilgili olarak da “Sera Gazı Emisyonlarının Takibi Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik”, 29 Haziran 2016 Tarihli ve 29757 Sayılı Resmî Gazete yayımlanmıştır. Yönetmelikte yapılan bu değişiklikle birlikte 2015 ve 2016 yılı emisyon raporlarının doğrulama süreçleri birleştirilmiştir. Bu durumda 2015 yılının emisyon raporlarının 2016 yılının emisyon raporlarıyla birlikte 30 Nisan 2017 tarihine kadar doğrulanarak Bakanlığa iletilmesi gerekmektedir.

Ancak buradaki önemli soru Yönetmelikteki bu değişiklik ile 2 yılın raporlamasının ve doğrulamasının birleştiği anlamına gelip gelmediğidir. Yönetmelikte bu değişiklik ile bu iki süreç birleşmemiştir. Yani işletme ile doğrulayıcı kuruluş 2015 ve 2016 yılı emisyon raporlarının doğrulanması işlemleri için süreçleri yine ayrı ayrı yürütecektir. Yalnızca iki sürecin son teslim tarihi aynı olmuştur. Bu durumda iki ayrı sözleşme yapılacaktır, iki ayrı yıllık emisyon raporu hazırlanacaktır ve iki ayrı doğrulama raporu hazırlanacaktır.

Yayımlanan Yönetmelik için lütfen aşağıdaki linke tıklayınız:

http://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2016/06/20160629-23.htm

Yorum Ekle

Mail adresiniz yayınlanmayacaktır. * ile işaretli alanlar zorunludur.