Piyasa Temelli Emisyon Azaltım Mekanizmalarının Türkiye’ye Uygunluğunun Değerlendirilmesi – Geri Bildirim Toplantısı

Karbon Piyasalarına Hazırlık Ortaklığı (PMR) Projesi kapsamında, Türkiye’de sera gazı emisyonlarının azaltımına katkı sağlamaya yönelik olarak piyasa temelli mekanizmalar hakkında kapasite geliştirme faaliyetleri Haziran 2016’da gerçekleştirilen ilk yönlendirme toplantısıyla başlamıştır. Proje kapsamında: karbon vergisi, enerji verimliliği ticareti, yenilenebilir enerji ticareti, sonuç odaklı finansman ve kapsamlı kredilendirme piyasa temelli  mekanizmaların belirlenen sektörler (enerji, sanayi, atık, binalar, ulaşım) için uygunluğu değerlendirilmektedir.

Bu projenin yürütücüleri: Çevre ve Şehircilik Bakanlığı- Çevre Yönetimi Genel Müdürlüğü-İklim Değişikliği Dairesi Başkanlığı, PMR Türkiye ekibidir. Projenin gerçekleştiricileri ise Ricardo AEA, Ecofys ve Life Enerji uzmanlarıdır. Projenin çıktısı ise Türkiye’de Piyasa Temelli Emisyon Azaltım Mekanizmalarının Türkiye’ye Uygunluğunun Değerlendirilmesi üzere analitik raporun yayınlanmasıdır.

Projenin son geri bildirim toplantısı 13-14 Mart 2017 tarihinde özel sektör; 15-16 Mart 2017 tarihinde kamu sektörü paydaşlarının katılımıyla Demora Otel’de başarı ile tamamlanmıştır.

Yapılan toplantıda raporun son bölümü olan 4. Bölüme odaklanılmıştır. Toplantının ilk oturumunda sırasıyla karbon vergisi, enerji verimliliği sertifikası ticareti, yenilenebilir enerji sertifikası ticareti, sonuç odaklı finansman ve kapsamlı kredili mekanizmalar tekrar edilmiştir. Buna ek olarak bir önceki toplantıda uzun uzun tartışılan gelirin tekrar kullanımı konusu ve Türkiye’den örnekler verilmiştir. Toplantının devamında özel sektör katılımcıları enerji ve sanayi grubu olarak grup çalışmaları için masalara ayrılmıştır. Kamu sektörü ise enerji, sanayi ve ulaştırma grubu olarak grup çalışmaları için masalara ayrılmıştır. Her bir masada ise farklı piyasa temelli mekanizma seçenekleri tartışılmıştır.

Günün devamında gerçekleştirilen grup çalışmalarında öncelikli olarak masada tartışılacak olan piyasa temeli mekanizmanın detaylarına yer verilmiş ve tekrarı yapılmıştır. Akabinde her bir piyasa temelli mekanizma için uluslararası örneklere yer verilmiştir. Katılımcıların katkılarıyla masa için belirlenmiş olan piyasa temelli mekanizma için her bir tasarım unsurunun üzerinden tartışılmıştır. Tartışılan tasarım unsurları ise: kapsam, hedef belirleme, esneklik, İRD, Kurumlar, ceza ve politika etkileşimleridir. Raporun son bölümünde yapılacak olan sentez çalışması için katılımcıların yorumları ve geri bildirimleri alınmıştır.

Proje özelinde daha fazla bilgi için PMR Türkiye’nin resmi web sitesini ziyaret edebilirsiniz.

http://pmrturkiye.org/

Yorum Ekle

Mail adresiniz yayınlanmayacaktır. * ile işaretli alanlar zorunludur.