IPCC tarafından hazırlanan “İklim Değişikliği 2021: Fiziksel Bilim Temeli” raporu yayınlandı. 5 farklı senaryonun değerlendirildiği rapor, bütün senaryolar için 1,5 derece limitinin aşıldığını göstermektedir. 2030 yılı projeksiyonlarının en iyimser senaryosunda bile, sanayi öncesi döneme göre sıcaklık artışı 1,5 derece olup, yüzyılın sonunda 1,4 dereceye düşmektedir. Yani mevcut duruma bakıldığında 2018 tahminlerinden 10 yıl daha erken bir artış öngörülmektedir. Fakat raporda da belirtildiği gibi karşı karşıya kaldığımız sıcaklık artışları insan faaliyetleri sonucu olmakta ve bu sebeple sistemin ne kadar zorlanırsa öngörülebilirliğin o ölçüde azalacağı unutulmamalıdır.

İklim değişikliğinin yıkıcı etkilerine maruz kaldığımız şu günlerde bir an önce harekete geçilmesi gerektiğini vurgulayan raporda, 2050 yılı için hedeflenmiş olan 1,5 dereceye ancak CO2 ve diğer sera gazı emisyonlarının sıfırlanması durumunda ulaşabileceği belirtilmektedir. Net sıfır emisyon, CO2 yakalama teknolojilerinin gerekliliğini vurgulamaktadır. Fakat insan kaynaklı CO2 yakalama teknolojilerinin doğal yutak alanların emisyon tutma biçimleri gibi olmadığı bu teknolojiler ile uzaklaştırılan CO2 miktarının, atmosfere verilen eşit miktardaki CO2 emisyonuna göre %10 daha az etkin olduğu da raporda belirtilmektedir.

Rapora göre, sıcaklık artışının 1,5 derece ile sınırlanmaması halinde daha seyrek karşılaşmış olduğumuz ekstrem hava koşulları ile artık çok daha sık karşılaşmamız bekleniyor. 50 yılda bir meydana gelen ısı dalgalarının 10 yılda bir meydana gelmesi, tropik siklonların şiddetlenmesi, ani ve şiddetli yağışların artması, kuraklığın 1,7 kat daha sık meydana gelmesi ve yangınların daha uzun süreli ve şiddetli olması bu durumun sonuçları arasında yer alacaktır.

Ayrıca, deniz seviyesinde önemli bir artış tahmin edilmektedir. 2050 yılına kadar net sıfıra ulaşılsa bile, yüzyılın sonunda deniz seviyesinin 1995-2014 yılına göre 62 cm daha yüksek olması bekleniyor.

İnsan kaynaklı olduğuna şüphe yok!

İnsan faaliyetleri sonucu oluşan bu durumun, önlem alınmadığı sürece yine insan kaynaklı çözümünün çok daha zor olduğu raporda açık bir şekilde görülmektedir. CO2 ve diğer sera gazlarından kaynaklı emisyonların 2050 yılı ve sonrasında net olarak sıfırlanmadığı durumda 21. Yüzyılda 1,5°C veya 2°C sınır limitleri aşılacaktır.

Rapora ulaşmak için tıklayınız.

Yorum Ekle

Mail adresiniz yayınlanmayacaktır. * ile işaretli alanlar zorunludur.