Gold Standard, 2019 Mayıs ayında yapmış olduğu son kredi kaydıyla birlikte toplamda 100 milyon tondan fazla karbon emisyonu azaltımını sertifikalandırdığını açıkladı. Gönüllü karbon piyasasında emisyon azaltımlarını sertifikalandıran Gold Standard, Life Enerji tarafından yürütülen Silivri Rüzgar Enerji Santrali Projesi’nin kredilerinin sertifikalandırılması ile 2006 yılından bu yana 100 milyondan fazla karbon kredisi kaydı yapmış oldu.

 

Belçika’nın karbon emisyonlarını denkleştirmeye eşdeğer bir azaltım

Gold Standard 2003 yılında Doğal Hayatı Koruma Vakfı (WWF)’nın başını çektiği birkaç uluslararası sivil toplum örgütü tarafından kurulmuş bir vakıftır. 80’den fazla ülkede 1400’den fazla projeyi sertifikalandırmış olan Gold Standard, önderlik ettiği iklim ve kalkınma eylemleri ile karbon piyasalarına, küresel bir kapasitede milyarlarca dolarlık bir eşdeğer katkı sunmaktadır.

Silivri Rüzgar Enerji Santrali

 

Geçtiğimiz günlerde Life Enerji tarafından yürütülen Silivri Rüzgar Enerji Santrali Projesi’nin kredilerinin sertifikalandırılması ile Gold Standard, neredeyse Belçika’nın yıllık ulusal karbon emisyonlarını denkleştirebilecek seviyede bir azaltımı sertifikalandırdı. Aynı zamanda bu son kredi kaydı, Gold Standard sertifikalarının Türkiye gönüllü karbon piyasasında ne kadar önemli bir yerinin olduğunu hatırlatır nitelikte oldu.

Life Enerji piyasanın önemli bir yürütücü gücü

Life Enerji gönüllü karbon piyasasında 2009’dan bu yana faaliyet yürütmektedir. Şimdiye  kadar 105 projeye danışmanlık hizmeti vermiş olan Life Enerji, 72 adet yenilenebilir enerji santrali projesinin karbon kredilerini sertifikalandırmıştır. Bu kapsamda, Gold Standard tarafından sertifikanlandırılmış tüm rüzgar enerjisi projelerinin %20’si Life Enerji tarafından yürütülmüştür. Buna ek olarak, Türkiye’de yürütülmüş olan bütün Gold Standard projelerinin % 66’sı ve bunların arasındaki bütün RES projelerinin ise % 72’si yine Life Enerji tarafından yürütülmüştür.

 

Silivri Rüzgar Enerji Santrali Hakkında

 Silivri Enerji Anonim Şirketi tarafından İstanbul ili Silivri ilçesi sınırları içinde her biri 2.5 MW Kurulu gücü olan 23 adet rüzgâr ünitesi ile 57.5 MW rüzgâr enerjisi üretimi yapan bir yenilenebilir enerji santralidir.

İlk elektrik üretimi yaptığı yıl 2014’ten bu yana, Silivri Rüzgar Enerji Santrali toplamda 217000 ton CO2(eşd) sera gazı salımı azaltımı yapmıştır.

 

Kaynakça

bit.ly/2GfwmSL

Proje Tanıtım Dosyası- Silivri Rüzgar Enerji Santrali

The Gold Standard- Market Report 2018

Yorum Ekle

Mail adresiniz yayınlanmayacaktır. * ile işaretli alanlar zorunludur.